Zákaznická podpora:+420 734 208 288e-shop@worknow.cz
Měna
CZK

Disperzní (PVA) lepidla

kat-lepidla

Disperzní lepidla PVA: Všestranné a účinné řešení lepení

Disperzní lepidla PVA, známá také jako emulzní lepidla, jsou oblíbeným typem lepidla na vodní bázi, které se široce používá v různých průmyslových odvětvích pro lepení papíru, lepenky, dřeva, textilií a dalších porézních materiálů. Jsou univerzální, cenově výhodná a snadno se používají, což z nich činí atraktivní volbu pro mnoho aplikací.

#showmore#

Jak disperzní lepidla PVA fungují?

Disperzní lepidla PVA se skládají z polymerních částic, které jsou dispergovány ve vodě. Nejčastěji používaným typem polymeru je polyvinylacetát (PVA), i když lze použít i jiné polymery. Po nanesení lepidla na podklad se voda odpaří a zanechá za sebou tenkou vrstvu polymerních částic. Tyto částice se pak spojí a vytvoří pevný a odolný spoj.

K čemu jsou disperzní lepidla PVA vhodná?

Disperzní lepidla PVA jsou vhodná zejména pro lepení porézních materiálů, jako je papír a lepenka, protože dokáží proniknout do pórů podkladu, čímž vzniká pevný a trvalý spoj. Běžně se používají také při zpracování dřeva a výrobě nábytku, protože dokáží snadno spojit dřevo a jiné porézní materiály. Disperzní lepidla PVA jsou oblíbená také v textilním průmyslu, kde se používají k lepení tkanin, vytváření laminátů a jako rozměrová látka pro příze a tkaniny.

Disperzní lepidla PVA mají oproti jiným typům lepidel několik výhod. Jsou netoxická a šetrná k životnímu prostředí, protože jsou na vodní bázi a neobsahují škodlivá rozpouštědla. Snadno se také čistí, protože je lze snadno smýt vodou. Kromě toho mají dlouhou skladovatelnost a lze je skladovat po delší dobu, aniž by ztratily své lepicí vlastnosti.

Co znamená voděodolnost lepidla?

D1 - Interiér, kde teplota činí jen příležitostně a krátkodobě více než 50 °C a vlhkost dřeva je maximálně 15 %. Např. nábytek, truhlářské výrobky.

D2 - Interiér s příležitostným krátkodobým působením tekoucí nebo kondenzované vody anebo občasnou vysokou vlhkostí vzduchu, jestli-že nárůst vlhkosti dřeva přesáhne 18%. Např. kuchyňský nábytek, výroba dřevěných materiálů, montážní spoje.

D3 - Interiér s častým krátkodobým působením tekoucí vody nebo kondenzované vody anebo dlouhodobým působením vysoké vlhkosti vzduchu. Exteriér chráněný před povětrnostními vlivy. Např. koupelnový nábytek, dřevěné podlahy, vnější okna a dveře.

D4 - Interiér s častým silným působením tekoucí nebo kondenzované vody. Exteriér vystavený povětrnostním vlivům, který je opatřený přiměřenou povrchovou ochranou. Např. zahradní nábytek, pergoly, sauny, dřevěné schodiště, vnější montážní spoje, vrstvové lepení dřeva.

Jak správně aplikovat PVA disperzní lepidla?

Aplikace PVA disperzních lepidel je jednoduchý proces. Podklad by měl být čistý a suchý, s odstraněným prachem nebo nečistotami. Lepidlo by mělo být rovnoměrně naneseno na podklad pomocí štětce, válečku nebo stříkací pistole, v závislosti na způsobu použití. Je důležité nanést dostatečné množství lepidla, aby bylo zajištěno dobré proniknutí do podkladu, ale ne tolik, aby lepidlo kapalo nebo stékalo. Podklady je pak třeba pevně přitisknout k sobě a přebytečné lepidlo setřít vlhkým hadříkem.

Je důležité si uvědomit, že disperzní lepidla PVA mají omezenou pevnost lepení na neporézních materiálech, jako jsou kovy a plasty, a nemusí být vhodná pro aplikace, kde jsou požadovány vysoce pevné spoje. Kromě toho nemusí být vhodná pro aplikace, kde budou lepené materiály vystaveny vysoké vlhkosti nebo vlhkosti, protože mohou změknout a ztratit své lepicí vlastnosti.

Závěrem lze říci, že PVA disperzní lepidla jsou univerzálním a účinným řešením lepení pro širokou škálu aplikací. Snadno se používají, jsou šetrná k životnímu prostředí a poskytují pevný a odolný spoj na porézních materiálech. Při správné aplikaci mohou přinést vysoce kvalitní výsledky a poskytnout spolehlivé a nákladově efektivní řešení lepení.

Nejprodávanější

Disperzní lepidlo D3 PROFI ČS
Disperzní lepidlo D3 PROFI ČS
Doručíme do 4 dnů
MET_0700183
 
od 36 Kč
(od 29,75 Kč bez DPH)
Lepidlo na dřevo Woodfix D3
Lepidlo na dřevo Woodfix D3
Doručíme do 4 dnů
MET_50230FF
 
od 64 Kč
(od 52,89 Kč bez DPH)
Lepidlo na dřevo Woodfix D2
Lepidlo na dřevo Woodfix D2
Doručíme do 4 dnů
MET_50202FF
 
od 60 Kč
(od 49,59 Kč bez DPH)
Disperzní lepidlo pro kutily ČS
Disperzní lepidlo pro kutily ČS
Doručíme do 1 dne
MET_0700175
 
od 35 Kč
(od 28,93 Kč bez DPH)
Disperzní lepidlo D2 PROFI ČS
Disperzní lepidlo D2 PROFI ČS
Doručíme do 1 dne
MET_0700184
 
od 36 Kč
(od 29,75 Kč bez DPH)
5 položek celkem
Disperzní lepidlo D3 PROFI ČS
od 29,75 Kč bez DPH
od 36 Kč / ks
Disperzní PVA lepidlo D3 pro profesionální použití s vysokou odolností proti vlhkosti. Vhodné pro interiér i exteriér. Lepí měkké i tvrdé dřevo. Ideál...
+ další
MET_0700183
Lepidlo na dřevo Woodfix D3
Lepidlo na dřevo Woodfix D3
Doručíme do 4 dnů
od 52,89 Kč bez DPH
od 64 Kč / ks
Pro truhláře, k lepení montážních a plošných spojů, tvrdých i měkkých dřevin, dřevotřísky a aglomerovaných materiálů na bázi buničiny a dýhy.K...
+ další
MET_50230FF
Lepidlo na dřevo Woodfix D2
Lepidlo na dřevo Woodfix D2
Doručíme do 4 dnů
od 49,59 Kč bez DPH
od 60 Kč / ks
Pro truhláře i kutily k lepení výrobků z tvrdých i měkkých dřevin, dýhy, dřevotřísky a aglomerovaných materiálů na bázi buničiny. Vhodné pro lepení dě...
+ další
MET_50202FF
Disperzní lepidlo pro kutily ČS
Doporučujeme
od 28,93 Kč bez DPH
od 35 Kč / ks
Univerzální lepení dřevěných produktů a papíru v domácnostech, kancelářích, školách, papírovém modelářství.Lepidlo umožňuje okamžité a jednodu...
+ další
MET_0700175
Disperzní lepidlo D2 PROFI ČS
Doporučujeme
od 29,75 Kč bez DPH
od 36 Kč / ks
Disperzní PVA lepidlo se zvýšenou odolností proti vlhkosti D2. Ideální pro měkké i tvrdé dřevo v interiéru, výrobě nábytku a papírenského průmyslu.
+ další
MET_0700184

Těžký výběr? Hodně produktů?
Zaškrtněte si ve filtrech, co je pro vás důležité