Zákaznická podpora:e-shop@worknow.cz
Měna
CZK

Navijáky (bubny) a zahradní prodlužky

kabel-na-bubnu

Jak vybrat kabel na bubnu?

Český dodavatel kvalitních prodlužovacích kabelů na bubnu EMOS si pro Vás připravil skvělého rádce pro správný výběr. Pojďte si s námi vybrat ten správný kabel pro Vaši práci.

Nenahraditelní pomocníci řemeslníků, stavařů a chatařů a také všech, kteří potřebují pracovat na zahradě? Odpovědí jsou navijáky neboli prodlužovací kabely na bubnu, které slouží k prodloužení napájecí sítě. Kabel na bubnu stačí natáhnout, zapojit potřebné nářadí a můžete se pustit do práce. Podle čeho ale prodlužovací bubny vybírat?

Na co se zaměřit při výběru prodlužovacích kabelů na bubnu?

Při výběru navijáku neboli bubnu se zaměřte hned na několik parametrů. V první řadě naviják vybírejte podle prostředí, ve kterém jej budete používat, délky kabelu, materiálu izolace kabelu, průřezu vodiče, počtu zásuvek, které nabízí. V neposlední řadě se zaměřte také na stupeň krytí kabelu a praktické vychytávky bubnu, jež při práci zaručeně oceníte.

#showmore#

Kde budete kabel na bubnu používat?

Budete naviják používat vevnitř, venku nebo ve specifickém prostředí, které vyžaduje odolnější materiál? Obecně se navijáky dělí na navijáky pro vnitřní použití a navijáky pro venkovní použití.

Navijáky pro vnitřní použití

Bubny-pro-vnitrni-pouziti

Navijáky pro vnitřní použití jsou dostupné v několika délkách. V nabídce najdete navijáky s délkou od 15 metrů až do 50 metrů. Volit můžete navijáky s průměrem vodiče 1 mm2 až 1,5 mm2. Kabely je možné použít při teplotách od 4 °C do 60 °C.

Navijáky pro venkovní použití

Bubny-pro-venkovni-pouziti

Navijáky pro venkovní použití je možné dále dělit na navijáky s gumovým kabelem pro běžné mechanické použití a navijáky s neoprenovým kabelem pro středně těžké mechanické zatížení, které jsou odolné i proti oleji. Značka EMOS opět nabízí navijáky v různých délkách, tedy od 25 metrů do 50 metrů a s průřezem vodiče 1,5 mm2 až 2,5 mm2. Rozmezí teplot použití kabelu se pohybuje od -25 °C do 60 °C.

Materiál kabelu prodlužovacího přívodu (navijáku)

Kabel může mít izolaci buďto z PVC nebo gumy a setkat se můžete také s neoprenem (chloroprenovou pryží).

  • PVC kabel (vodič H05VV-F 3 G): Pro běžné mechanické namáhání
    Pro domácí použití stačí využití PVC izolace kabelu. Je ale třeba myslet na to, že je PVC méně odolný a s klesající teplotou pod 5 °C často praská, takže není vhodný pro venkovní použití v nízkých teplotách.
  • Gumový kabel (vodič H05RR-F): Pro běžné mechanické namáhání
    Gumová izolace je odolnější než PVC, a proto se hodí i na venkovní použití a také tam, kde hrozí mechanické poškození kabelu.
  • Neoprenový kabel (vodič H07RN-F): Pro středně těžké mechanické namáhání, kabel je odolný oleji
    Ještě odolnější, než gumová izolace je izolace neoprenová, která je vhodná pro mechanické namáhání. Hodí se tedy na staveniště nebo pro zemědělské objekty.

Stupne-odolnost-kabelove-izolaceStupně odolnosti izolace

Při výběru narazíte na několik stupňů odolnosti izolace. Jedná se o číslo, které je nalisované na kabelu a opět platí, že čím je toto číslo vyšší, tím je kabel odolnější. Nejméně odolné jsou kabely označené číslem 03, kabely označené číslem 05 značí střední namáhání, přičemž nejvyšší odolnost garantuje číslo 07.
To, z jakého materiálu je IZOLACE a PLÁŠT prozradí kód, který je natištěný nebo vylisovaný na každém kabelu. První a poslední písmeno v kódu se nemění.
VV – tzn. PVC izolace i plášť
RR – GUMOVÁ izolace i plášť
RN – gumová izolace a neoprenový plášť

Počet zásuvek

Při výběru je samozřejmě třeba řídit se také počtem zásuvek. Bubny mají obvykle zabudované 4 zásuvky a jsou umístěné na středu samotného navijáku, kde je k nim snadný přístup. Narazit však můžete i na bubny se třemi zásuvkami (P193250). V nabídce značky EMOS najdete i takzvané spojky (P19150). Jedná se o prodlužovací přívod s jednoduchou pohyblivou zásuvkou, která je s bubnem pevně spojená.

Materiál bubnu

Při výběru navijáku se zaměřte také na materiál, ze kterého je vyrobený kotouč. Velmi odolnými jsou například navijáky s kovovým tělem, kterým nehrozí poškození ani při nechtěných pádech, k dostání jsou i navijáky z ABS plastu. Značka EMOS nabízí vybrané navijáky s 3letou nebo 5letou zárukou.

IP-stupne-krytiStupeň krytí IP

Výběr by se měl také odvíjet od stupně krytí IP označující míru ochrany proti vniknutí cizích těles a vody do prodlužovacího přívodu. V případě, že je kabel označený krytím IP20, není chráněný před vniknutím vody, takže je vhodný pouze pro vnitřní použití. Pro venkovní použití se doporučují kabely se stupněm krytí od IP43.

Průřez vodičů

Dalším důležitým parametrem při výběru kabelového navijáku je průřez vodičů. Platí, že čím je průřez vodiče větší, tím více elektrického proudu přenese. Pokud byste měli například prodlužovačku s průřezem pouhých 1 mm2 a chtěli byste použít nářadí s příkonem přesahujícím 3 000 wattů, bylo by na prodlužovačku vyvíjeno příliš silné zatížení.

Navijáky pro venkovní použití EMOS proto nabízejí průřez vodiče od 1,5 mm2 až 2,5 mm2. Kabely s průřezem vodiče 1,5 mm2 si poradí s příkonem spotřebiče 3 680 W a proudem až 16 A. Hodnoty maximálního proudu, případně příkonu musejí být uvedeny na každé vidlici a zásuvce.

TIP: Bubny je možné používat pro různá elektrická zařízení. Myslete ale na to, že mají vždy maximální proudovou zátěž, kterou byste neměli překročit. Proudová zátěž se také mění podle toho, zda je kabel navinutý nebo rozvinutý. Plně rozvinutý kabel nabízí až 3x větší proudové zatížení než v případě nerozvinutého kabelu.

 

Výběr navijáku podle délky kabelu

Jak už jsme nastínili výše, prodlužovací kabely jsou dostupné v celé řadě délek, v případě navijáků pro vnější použití se nejčastěji setkáte s délkami 25, 40 nebo 50 metrů. Délku samozřejmě volte podle toho, jaký dosah kabelu požadujete. Při výběru délky myslete na to, že by měl být kabel vždy ideálně plně rozvinutý, takže zbytečně nevolte příliš dlouhý kabel.

Zaměřeno na praktické vychytávky

Některé navijáky navíc disponují praktickými vychytávkami, které při práci oceníte, jedná se zejména o tepelnou pojistku, vodicí oko, brzdu a pevný střed bubnů.

on-off-tlacitko-na-bubnu

ON/OFF tlačítko

Jednou z praktických vychytávek je tlačítko ON/OFF, které značí, že je buben pod proudem. Okamžitě tak zjistíte, jestli je zapojený v zásuvce, aniž byste to museli fyzicky kontrolovat. Kromě toho můžete samozřejmě snadno vypnout proud pomocí tlačítka na bubnu. Tlačítko nabízejí například bubny pro vnitřní použití, které najdete pod označením P194253 a P194504.

tepelna-pojistka-na-bubnu

Tepelná pojistka

Při práci vám přijde vhod tepelná pojistka, která je zárukou bezpečného provozu připojeného nářadí. Ve chvíli, kdy dojde k zahřátí prodlužovacího kabelu na stanovenou hranici tepelné pojistky, obvod se přeruší a vy tak budete mít jistotu, že nedojde k poškození navijáku. Jakmile pojistka vychladne, můžete se vrátit zpátky k práci. Pokud chcete předejít přehřátí, doporučujeme mít naviják plně rozvinutý.

vodici-oko-na-bubnu

Vodicí oko

Buben může být opatřený také vodicím okem, který zajišťuje snadné navíjení kabelu.

brza-na-bubnu

Brzda

Některé bubny jsou vybaveny i brzdou. Jakmile kabel odmotáte na požadovanou délku, zacvaknete nebo zašroubujete brzdu a cívka už se nepohne dále.

pevny-stred-na-bubnu

Namotávání kabelů vyřeší pevný střed

Stalo se vám někdy, že se při odmotávání kabelu zatočil střed bubnu se zásuvkami a kabely spotřebičů se vám zamotaly do sebe? Pokud s tímto problémem bojujete anebo mu chcete předejít, doporučujeme zvolit bubny s pevným středem, který zabraňuje zamotávání kabelů nářadí. Pevný střed tak nabízí až o 75 % lepší manipulaci s bubnem.

LED-reflektor-na-bubnu

LED reflektor a naviják 2v1

V neposlední řadě můžete zvolit také praktický naviják s LED světlem 2v1. Toto multifunkční řešení ocení všichni, kteří potřebují pracovat i v šeru nebo ve tmě. Výkonné světlo 20 W, které je součástí navijáku, má světelnou účinnost 1 600 Im a barvu světla 6 500 K – tedy studenou bílou, která je na práci ideální.

Nejprodávanější

Kabel prodlužovací 10m max,3680W
Kabel prodlužovací 10m max,3680W
Doručíme do 3 dnů
LEV_37730
 
380 Kč
(314,05 Kč bez DPH)
Venk. prodl. kabel na bubnu 20 m / 4 zás. / guma / 230 V / 1,5 mm2 s LED reflektorem 1 ks, krabice
 
1 730 Kč
(1 429,75 Kč bez DPH)
47 položek celkem
Venkovní prodlužovací kabel 10 m / 2 zásuvky / černý / guma / 230 V / 1,5 mm2 1 ks, sáček
443,80 Kč bez DPH
537 Kč / ks
Vysoce kvalitní a bezpečné provedení 10 m prodlužovacího přívodu, u kterého jistě oceníte jeho využití jak v interiéru tak v exteriéru. Přiveďte elektřinu tam, kde ji potřebujete.
EMS_P0601
Venkovní prodlužovací kabel na bubnu 25 m / 4 zásuvky / černý / guma / 230 V / 1,5 mm2 1 ks, krabice EMS_P084255
Prodlužovací kabel na bubnu 25 m / 4 zásuvky / červený / PVC / 230 V / 1 mm2 1 ks, krabice
Doporučujeme
682,64 Kč bez DPH
826 Kč / ks
Výhody produktuU tohoto bubnu oceníte reflexní barvu izolace zejména při práci na zahradě. Nižší pořizovací náklady díky PVC izolaci.
EMS_P194252
Prodlužovací kabel na bubnu 50 m / 4 zás. / s vypínačem / červený / PVC / 230V / 1,5 mm2 1 ks, krabice
1 545,45 Kč bez DPH
1 870 Kč / ks
Kvalitní naviják prodlužovacího přívodu. Je ideální pro prodloužení napájecí sítě 230 V~. Jeho výhodou je pohodlná manipulace díky bubnu.Výhody produktuVodící oko pro snadné navíjení kabelu. Zabraňuje spadnutí kabelu při navíjení z cívky navijáku. Podsvícený vypínač, který signalizuje napětí 230 V~.
EMS_P194504
Venkovní prodlužovací kabel 15 m / 2 zásuvky / černý / guma / 230 V / 1,5 mm2 1 ks, sáček
625,62 Kč bez DPH
757 Kč / ks
Vysoce kvalitní a bezpečné provedení 15 m prodlužovacího přívodu, u kterého jistě oceníte jeho využití jak v interiéru tak v exteriéru. Přiveďte elektřinu tam, kde ji potřebujete.
EMS_P0602
Venkovní prodlužovací kabel 10 m / 1 zásuvka / černý / guma-neopren / 230 V / 2,5 mm2 1 ks, fólie
659,50 Kč bez DPH
798 Kč / ks
Vysoce kvalitní a bezpečné provedení 10 m prodlužovacího přívodu, u kterého jistě oceníte jeho využití jak v interiéru tak v exteriéru. Přiveďte elektřinu tam, kde ji potřebujete.Výhody produktuKabel z chloroprenové pryže pro středně těžké mechanické zatížení, olejiodolný. Průřez vodiče 2,5 mm2. IP44. Použití v rozmezí teplot -35°C do +60°C.
EMS_P01710R
Kabel prodlužovací 10m max,3680W
314,05 Kč bez DPH
380 Kč / ks
Prodlužovací kabel, délka kabelu 10m, přívodní kabel 1,5mm2, 16A/230V, max. 3680W. Zásuvky s dětskou pojistkou.
LEV_37730
Dvoužilový pohyblivý přívod 20 m / 1 zásuvka / oranžový / PVC / 230 V / 1,5 mm2 1 ks, fólie
411,57 Kč bez DPH
498 Kč / ks
Dvoužílový oranžový pohyblivý přívod s jednou zásuvkou - spojka, délkou 20 m a průřezem vodiče 1,5 mm2. Vhodný pro maximální zátěž 16 A max..Pohyblivý přívod je určen k napájení (230 V~) přístrojů střídou ochrany II s ochrannou nebo dvojitou izolací (např. elektrické sekačky, elektrické řetězové pily, elektrické ruční nářadí atd.), s maximálním proudovým odběrem 16 A a s maximálním příkonem 3 680 W. Dvojžílovým pohyblivým přívodem nelze napájet el. spotřebiče, které používají spojení s ochrannou soustavou (např. varné konvice, pračky, čerpadla, lednice atd.).
EMS_P01320R
Venk. prodl. kabel na bubnu 20 m / 4 zás. / guma / 230 V / 1,5 mm2 s LED reflektorem 1 ks, krabice
1 429,75 Kč bez DPH
1 730 Kč / ks
Max. zatížení plně rozvinutého kabelu je 3 000 W (13 A).Vodič H05RR je určen pro střední mechanická namáhání v prostředí obyčejném, studeném i horkém, vlhkém i mokrém. Krytí IP44 umožňuje použití ve venkovním prostředí.Součástí těla navijáků je i LED reflektor který ocení nejen stavební dělníci na stavbách tak i běžní uživatelé. Světelný tok 1 600 lm, což zhruba odpovídá 130 W žárovce zaručí dostatečný světelný výkon.Výhody produktuƒpoužití v domácnostech, dílnách a na stavbáchodolný gumový kabel vhodný pro běžné mechanické namáháníLED reflektor o výkonu 20 W s účinností 1 600 lm zajistí světelný komfortstudené bílé světlo 6 500 K ideální k práci
EMS_P08420
3 fázový venkovní prodlužovací kabel 10 m / 1 zásuvka / černý / guma / 400 V / 4 mm2 1 ks, sáček EMS_PM1102
Venkovní prodlužovací kabel na bubnu 50 m / 4 zásuvky / černý / guma / 230 V / 1,5 mm2 1 ks, krabice EMS_P084505
Venkovní prodlužovací kabel na bubnu 25 m / 4 zás. / černý / guma-neopren / 230V / 2,5 mm2 1 ks, krabice
Doporučujeme
1 661,16 Kč bez DPH
2 010 Kč / ks
Kvalitní gumový naviják prodlužovacího přívodu. Je ideální pro prodloužení napájecí sítě 230V~. Jeho výhodou je pohodlná manipulace díky bubnu.Výhody produktuPoužitý neoprenový kabel H07RN-F3G 2,5 mm2 lze trvale používat ve venkovním prostředí. Je vysoce odolný proti mechanickému zatížení a olejům. Izolace žil z kaučuku (gumy) a vnější plášť z neoprenu jsou houževnatější než kaučuk (guma).Možnost vyšší zátěže (průřez 3× 2,5 mm2) - svářečky, stavební vrátky, kompresory atd.
EMS_P084253
Venkovní prodlužovací kabel na bubnu 25 m / 4 zásuvky / černý / guma / 230 V / 1,5 mm2 1 ks, krabice
1 041,32 Kč bez DPH
1 260 Kč / ks
Kvalitní gumový naviják prodlužovacího přívodu. Je ideální pro prodloužení napájecí sítě 230V~. Jeho výhodou je pohodlná manipulace díky bubnu.
EMS_P084251
Prodlužovací kabel na bubnu 15 m / 4 zásuvky / červený / PVC / 230 V / 1 mm2 1 ks, krabice
Doporučujeme
448,76 Kč bez DPH
543 Kč / ks
Prodlužovací kabel na bubnu - 4 zásuvka s délkou 15 m, průřezem vodiče 1 mm2 a tepelnou pojistkou. Vhodný pro maximální zátěž 10 A max. / 2300 W při plně rozvinutém stavu a 4,8 A max. / 920 W navinutý. Kvalitní naviják prodlužovacího přívodu. Je ideální pro prodloužení napájecí sítě 230V~. Jeho výhodou je pohodlná manipulace díky bubnu.
EMS_P194151
3 fázový venkovní prodlužovací kabel 20 m / 1 zásuvka / černý / guma / 400 V / 2,5 mm2 1 ks, sáček
1 867,77 Kč bez DPH
2 260 Kč / ks
Gumový prodlužovací přívod 20 m na 400 V~ slouží k prodloužení elektrické energie tam, kam pevná zásuvka nedosáhne.
EMS_PM0904
Venkovní prodlužovací kabel na bubnu 25 m / 4 zás. / černý / guma-neopren / 230V / 1,5 mm2 1 ks, krabice
1 553,72 Kč bez DPH
1 880 Kč / ks
Vodící oko pro snadné navíjení kabelu. Kovové tělo navijáku. Vodič H07RN je určen pro střední mechanická namáhání ve stavebnictví, zemědělství, pro velké mechanické namáhání, v prostředí obyčejném, studeném, horkém, vlhkém, ve vodě. Vodiče H07RN-F odolávají ztíženým klimatickým podmínkám i olejům.
EMS_P084254
Venkovní prodlužovací kabel 20 m / 1 zásuvka / černý / guma-neopren / 230 V / 1,5 mm2 1 ks, sáček
842,98 Kč bez DPH
1 020 Kč / ks
Vysoce kvalitní a bezpečné provedení 20 m prodlužovacího přívodu, u kterého jistě oceníte jeho využití jak v interiéru tak exteriéru. Přiveďte elektřinu tam, kde ji potřebujete.
EMS_P01720
Venkovní prodlužovací kabel na bubnu 25 m / 3 zásuvky / černý / guma / 230V/400V / 1,5 mm2 1 ks, krabice
2 099,17 Kč bez DPH
2 540 Kč / ks
Kvalitní gumový naviják prodlužovacího přívodu. Je ideální pro prodloužení napájecí sítě 230V~. Jeho výhodou je pohodlná manipulace díky bubnu.Výhody produktuKvalitní kabel s chloroprenovou izolací - pro střední a velká mechanická namáhání ve stavebnictví, průmyslu a zemědělství, v prostředí obyčejném, studeném, horkém i vlhkém (odolný proti ztíženým klimatickým podmínkám i olejům).Krytí IP44 - pro ochranu proti stříkající vodě.
EMS_P193250
Venkovní prodlužovací kabel 10 m / 1 zásuvka / černý / guma-neopren / 230 V / 1,5 mm2 1 ks, sáček
442,98 Kč bez DPH
536 Kč / ks
Vysoce kvalitní a bezpečné provedení 10 m prodlužovacího přívodu, u kterého jistě oceníte jeho využití jak v interiéru tak v exteriéru. Přiveďte elektřinu tam, kde ji potřebujete.
EMS_P01710
Venkovní prodlužovací kabel 20 m / 1 zásuvka / černý / guma / 230 V / 2,5 mm2 1 ks, sáček
1 239,67 Kč bez DPH
1 500 Kč / ks
Gumový prodlužovací přívod 20 m na 250 V~ slouží k prodloužení elektrické energie tam, kam pevná zásuvka nedosáhne.
EMS_PM1011
3 fázový venkovní prodlužovací kabel 25 m / 1 zásuvka / černý / guma / 400 V / 2,5 mm2 1 ks, sáček
2 181,82 Kč bez DPH
2 640 Kč / ks
Gumový prodlužovací přívod 25 m na 400 V~ slouží k prodloužení elektrické energie tam, kam pevná zásuvka nedosáhne.
EMS_PM0905
Venkovní prodlužovací kabel 40 m / 1 zásuvka / černý / guma / 230 V / 1,5 mm2 1 ks, sáček
1 429,75 Kč bez DPH
1 730 Kč / ks
Gumový prodlužovací přívod 40 m na 250 V~ slouží k prodloužení elektrické energie tam, kam pevná zásuvka nedosáhne.
EMS_PM0507
Venkovní prodlužovací kabel 10 m / 1 zásuvka / černý / guma / 230 V / 1,5 mm2 1 ks, sáček
568,60 Kč bez DPH
688 Kč / ks
Gumový prodlužovací přívod 10 m na 250 V~ slouží k prodloužení elektrické energie tam, kam pevná zásuvka nedosáhne.
EMS_PM0501
Venkovní prodlužovací kabel na bubnu 50 m / 4 zás. / černý / guma-neopren / 230V / 2,5 mm2 1 ks, krabice
2 950,41 Kč bez DPH
3 570 Kč / ks
Kvalitní gumový naviják prodlužovacího přívodu. Je ideální pro prodloužení napájecí sítě 230V~. Jeho výhodou je pohodlná manipulace díky bubnu.Výhody produktuPoužitý neoprenový kabel H07RN-F3G 2,5 mm2 lze trvale používat ve venkovním prostředí. Je vysoce odolný proti mechanickému zatížení a olejům. Izolace žil z kaučuku (gumy) a vnější plášť z neoprenu jsou houževnatější než kaučuk (guma).Možnost vyšší zátěže (průřez 3× 2,5 mm2) - svářečky, stavební vrátky, kompresory atd.
EMS_P084503
Nahoru
Další produkty

Těžký výběr? Hodně produktů?
Zaškrtněte si ve filtrech, co je pro vás důležité