Zákaznická podpora:+420 734 208 288e-shop@worknow.cz
Měna
CZK

Chemické kotvy

chemicke_kotvy

Chemickým kotvám se také říká chemická malta, tekuté hmoždinky nebo tekuté hřebíky a jsou vynikajícím lepidlem, tmelem a plnivem. Spoje vytvořené chemickými kotvami patří k velmi pevným a odolným. Kotvy nacházejí své uplatnění jak v interiéru, tak exteriéru a jsou vhodné do dutého i plného materiálu.

Hlavní vlastností a neocenitelnou výhodou chemické kotvy je, že dokáže vytvořit velmi pevný a trvanlivý spoj mezi odlišnými materiály. Pevnost chemické kotvy patří k těm nejvyšším ze všech známých spojovacích materiálů. Týká se to jak mnohatunové nosnosti, tak dynamického zatížení. Chemická kotva dokonale vyplní všechny nerovnosti, mezery či dutiny mezi spojovanými povrchy, poté vytuhne a zanechá extrémně odolné spojení. Do otvorů také nepropustí žádnou vodu ani jiné chemikálie.

Jak vybrat správnou chemickou kotvu?
 • Pro kotvení v interiéru použijte Polyesterovou kotvu SF (bez styrenu), která je zbavena nepříjemného zápachu a zbytečně jím neobtěžuje během procesu vyzrávání.
 • V exteriéru použijte Polyesterovou kotvu se styrenem, jenž zaručuje vyšší pevnost a lepší odolnost i ve vlhkém prostředí.
 • V případě požadavku na extrémní pevnost kotvy a pro trvalé zatížení vlhkostí a vodou zvolte Vinylesterovou kotvu SF.
 • Pro kotvení během zimního období je třeba použít kotvu ZIMNÍ. Tento typ výrobku umožňuje kotvení předmětů při nízkých teplotách a to až do -20°C. Nejste tak při kotvení rozličných předmětů a zařízení nikterak omezeni venkovními podmínkami ani aplikační teplotou. Kotva samotná však musí být skladována za předepsaných podmínek a před aplikací natemperována na pokojovou teplotu.

#ShowMore# 

 
100% ochrana otvorů před vlhkostí a vodou

Na rozdíl od mechanických kotev či obyčejných čepů při použití chemických kotev nevznikají rozpěrné tlaky či jiné napětí v podkladu, zejména na okrajích. Chemická kotva přesně vyplní otvor a trvale spojí prvky dohromady. Lze ji proto bezpečně použít i v blízkosti okrajů. Je tak ideální pro ukotvení prvků, které vyžadují přesné umístění. Určitý čas po aplikaci kotevního lepidla je možné s prvky ještě pohybovat a umístit je přesně tak, jak potřebujeme – nahoru, dolů, do stran či hlouběji. Teprve po ztuhnutí se prvky trvale „stabilizují“. Na rozdíl od hmoždinek, které se často hýbou a vytrhávají.

 
Rychle tvrdne. Plné zatížení chemické kotvy za pár minut. K úplnému vytvrzení obvykle dojde po 30 minutách.

Při použití chemické kotvy nejsme také omezeni délkou či tloušťkou hmoždinky. Kotva se přizpůsobí bez ohledu na velikost kotvených prvků. To zvyšuje pevnost ve vícevrstvých (sendvičových) stěnách nebo v silných vrstvách izolace.

 
Dá se použít opakovaně. Pokud nevypotřebujete celý přípravek, můžete ho schovat a za čas použít znovu.

Příklady aplikace chemických kotev

Chemické kotvy jsou díky svým vlastnostem široce používány ve stavebnictví.

Zvláště účinné jsou:

 • při rekonstrukci starých domů s poškozeným podkladem,
 • při stavbě nového domu,
 • při různých renovacích a rekonstrukcích,
 • pro upevnění v betonu, pórobetonu či cihle,
 • pro upevnění v dutých cihlách,
 • pro spoje na slabých či poškozených podkladech,
 • pro spáry v blízkosti rohů, hran a v blízkosti jiných kotev,
 • pro venkovní použití, zejména tam, kde vlhkost a voda nemohou proniknout do otvoru,
 • na opravu míst, ze kterých byly vytrženy mechanické kotvy,
 • při opravách chyb na stavbě, např. při spojování staré a nové konstrukce.

Praktické rady při práci s chemickými kotvami

Aby chemické kotvení splnilo veškerá naše očekávání, je nutné:

 1. Správně a důkladně vyčistit montážního otvor.
 2. Při vrtání do plných cihel a keramických tvárnic nepoužívejte příklep.
 3. V případě dvousložkových kotev dodávaných v tubách nebo fóliových balících si dávejte pozor na poměr míchání obou složek.
 4. Použijte vždy správné množství – příliš málo nezaručuje pevný spoj, při použití většího množství může přípravek naopak vytékat z otvoru.
 5. Dodržujte podmínky specifikované výrobcem. 

Na co si dát pozor při práci s chemickými kotvami?

Nespalte se hned na začátku. Pozor například na na správný výběr vytláčecí pistole. Je velký rozdíl, jestli budete vytláčet kartuši o objemu 280-300ml nebo velkoobjemovou 380ml. 

Dalším velmi častým problémem při aplikaci chemických kotev je teplota, při které dochází k chemické reakci a k vytvrzení. Nezajímá nás ale teplota vzduchu, ale teplota prostředí, do kterého kotvu umisťujeme. Výrobci chemických kotev doporučují, aby se kotva vstřikovala do otvorů nebo podkladů s teplotou okolo 20°C. Pokud je teplota příliš vysoká, dojde k velmi rychlému vytvrzení. Abychom tomuto nežádoucího jevu předcházeli, je dobré umístit nádobu s chemickou kotvou do lednice. Tím získáme více času, než dojde k vytvrzení, například během parného léta.

Co když je teplota příliš nízká? Doporučujeme použít buď klasické chemické kotvy, které neobsahují styren. Dají se aplikovat i při teplotě -5°C. Zde ale dochází k pozvolnějšímu vytvrzení. V tomto případě můžete chemickou kotvu umístit do teplé místnosti, například na radiátor nebo do kbelíku s horkou vodou. Pamatujte ale, že chemická kotva nesmí být zahřáta na více než 30°C.  Mohla by totiž ztratit své původní vlastnosti. Nebo použijte speciální zimní chemické kotevní lepidlo, určené pro kotvení i za velmi nízkých teplot a to do -20°C. Toto zimní lepidlo je vhodné do interiérů i exteriérů, má vysokou chemickou odolnost a vysokou přilnavost k oceli. 

Chemické kotvy KOTVIX značky Český stavitel od výrobce Metrum

V naší nabídce naleznete moderní a kvalitní chemické kotvy KOTVIX značky Český stavitel – polyesterové nebo vinylesterové dvousložkové kotevní lepidlo pro široké použití v pevném i dutém podkladu, ve variantě i bez styrenu. Jejich výhodou je snadná aplikace a krátká doba tuhnutí.

KOTVIX VSF chemická kotva vinylester bez styrenu – dvousložková kotevní malta na bázi vinylesteru je vhodná pro interiéry a exteriéry, včetně míst s vlhkým prostředím. Ideální pro kotvení zesílených tyčí v novostavbách i při renovačních i montážních pracích. Používá se pro kotvení vrat, okenních tabulí, žaluzií, pracovních strojů, konzolí, kabelových lávek, antén, zábradlí. Lze aplikovat ve vodorovných i ve svislých polohách. Je určena pro velmi vysokou zátěž.

KOTVIX VSF chemická kotva vinylester bez styrenu zimní – Dvousložková chemická kotva určená pro práci při teplotách až do -20 °C. Použití pro pevný i dutý podklad. Snadná a rychlá aplikace v exteriéru i v interiéru s krátkou dobou tuhnutí. Určená pro vysoké zatížení i do vlhkého prostředí. Je tixotropní, lze ji tedy nanášet ve vodorovné i svislé poloze.

KOTVIX PSF chemická kotva polyester bez styrenu – polyesterová dvousložková kotevní malta je určená pro aplikace v interiéru i exteriéru středního zatížení. Vhodná do podkladu z plných i dutých cihel, lehčených tvárnic a různých prefabrikátů či ke kotvení vrat, balustrád, zábradlí, žaluzií, okenních tabulí, antén, konzolí, kabelových lávek.

KOTVIX PS chemická kotva polyester je tixotropní – lze používat ve vodorovné i svislé poloze. Vhodná do podkladu z betonu, plných cihel, lehčených tvárnic, ke kotvení vrat, balustrád, zábradlí, žaluzií, okenních tabulí, antén, konzolí, kabelových lávek, pracovních strojů, atd. Je určen zejména pro aplikace v exteriérech pro střední zatížení.

Víme proč je nejlepší nakupovat chemické kotvy v obchodě WORKNOW

odrazka-v2  Máme pořádně širokou nabídku produktů a všechno vystavené zboží je dostupné.

odrazka-v2  To co děláme, děláme dobře a proto pro Vás máme nejlepší ceny.

odrazka-v2  Máte nás na dosah ruky. Vybírejte z více než 10.000 výdejních míst po celé ČR.

odrazka-v2  U každého produktu najdete všechny důležité informace a u některých z nich i uživatelské recenze, které Vám pomohou s výběrem.

odrazka-v2  Máte dotaz? Naše zákaznická podpora je tu pro Vás. Poradíme a vyřešíme.

Nejprodávanější

KOTVIX VSF chemická kotva vinylester bez styrenu 300ml
 
259 Kč
(214,05 Kč bez DPH)
KOTVIX plastové sítka (5ks)
KOTVIX plastové sítka (5ks)
Doručíme do 4 dnů
MET_2707062
 
od 30 Kč
(od 24,79 Kč bez DPH)
KOTVIX kovová sítka pro chemické kotvení 1m
KOTVIX kovová sítka pro chemické kotvení 1m
Doručíme do 4 dnů
MET_9911325
 
od 164 Kč
(od 135,54 Kč bez DPH)
KOTVIX PSF chemická kotva polyester bez styrenu 300ml
 
203 Kč
(167,77 Kč bez DPH)
KOTVIX čistící pumpa vyfukovací na otvory
KOTVIX čistící pumpa vyfukovací na otvory
Doručíme do 4 dnů
MET_0900942
 
395 Kč
(326,45 Kč bez DPH)
KOTVIX náhradní směšovací špička 220mm (3ks)
 
47 Kč
(38,84 Kč bez DPH)
KOTVIX ocelový čisticí kartáček pro chemické kotvy
 
od 154 Kč
(od 127,27 Kč bez DPH)
Kovová sítka pro kotvení
Kovová sítka pro kotvení
Doručíme do 4 dnů
MET_74070RL
 
od 177 Kč
(od 146,28 Kč bez DPH)
Čistící kartáček pro chemickou kotvu
Čistící kartáček pro chemickou kotvu
Doručíme do 4 dnů
MET_74061RL
 
od 66 Kč
(od 54,55 Kč bez DPH)
9 položek celkem
KOTVIX VSF chemická kotva vinylester bez styrenu 300ml
Doporučujeme
214,05 Kč bez DPH
259 Kč / ks
Dvousložková kotevní malta na bázi vinylesteru s víceúčelovým použitím pro vysoké zatížení v pevném i dutém podkladu i ve vlhkém prostředí. Ideální pr...
+ další
MET_2707032
KOTVIX plastové sítka (5ks)
KOTVIX plastové sítka (5ks)
Doručíme do 4 dnů
od 24,79 Kč bez DPH
od 30 Kč / ks
Pomůcka pro efektivní kotvení v dutých materiálech.Po vyvrtání a vyčištění otvoru naplníme sítko až po okraj chemickou maltou a krouživým pohy...
MET_2707062
KOTVIX kovová sítka pro chemické kotvení 1m
od 135,54 Kč bez DPH
od 164 Kč / ks
Perforované kovové sítka jsou účinným způsobem, jak vytvořit upevnění v dutých materiálech. Sítka lze individuálně zkracovat.Tyto sítka se dod...
+ další
MET_9911325
KOTVIX PSF chemická kotva polyester bez styrenu 300ml
Doporučujeme
167,77 Kč bez DPH
203 Kč / ks
Polyesterová dvousložková kotevní malta pro široké použití v pevném i dutém podkladu s krátkou dobou tuhnutí. Neobsahuje styren. Vhodné do interiéru i...
+ další
MET_2707022
KOTVIX čistící pumpa vyfukovací na otvory
Doporučujeme
326,45 Kč bez DPH
395 Kč / ks
Čistící pumpička pro odstranění nečistot, volných částic a prachu z předvrtaných otvorů.Vyfukovací pumpička je určena pro odstranění nečistot...
MET_0900942
KOTVIX náhradní směšovací špička 220mm (3ks)
38,84 Kč bez DPH
47 Kč / ks
Náhradní směšovací špičky pro opakované použití chemických kotev.Pro opakované použití Tekutých kotev. Při zatvrdnutí obou složek v aplikační...
MET_2707052
KOTVIX ocelový čisticí kartáček pro chemické kotvy
od 127,27 Kč bez DPH
od 154 Kč / ks
Pomůcka k efektivnímu čištění vnitřního povrchu otvoru před kotvení v dutých i pevných materiálech.Různé průměry umožňují zvolit pro každý otv...
MET_9911329
Kovová sítka pro kotvení
Kovová sítka pro kotvení
Doručíme do 4 dnů
od 146,28 Kč bez DPH
od 177 Kč / ks
Pro kotvení svorníků a armovacích výztuh v dutých materiálech, kdy sítko je naplněno až po okraj Tekutou kotvou a poté je svorník nebo výztuha šroubov...
MET_74070RL
Čistící kartáček pro chemickou kotvu
od 54,55 Kč bez DPH
od 66 Kč / ks
Čistící kartáčky k odstranění nesoudržného odvrtaného materiálu uvnitř otvoru.Čistící kartáčky jsou určené pro ruční čištění vyvrtaných otvorů...
MET_74061RL

Těžký výběr? Hodně produktů?
Zaškrtněte si ve filtrech, co je pro vás důležité